Naziv OPG-a: „Didovina“
Vrsta proizvodnje s kojom se bavi OPG: OPG „Didovina“ Guča Gora bavi se uzgojem voća isključivo na tradicionalni, ekološki način.
Vlasnik OPG-a: Tomislav Rajić
Adresa OPG-a: Guča Gora, Travnik
Predstavljanje proizvoda:
Predstavite svoje proizvode koji su za prodaju.
U mladom nasadu voćnjaka ima 220 stabala sa 25 sorti jabuke od čega su pola autohtone sorte. Dalje ima 170 grmova sa 4 sorte lješnjaka, 100 stabala višnje, 80 stabala oraha te još 50 stabala drugog voća (šljiva, kruška, trešnja…).
Voćnjak se nalazi na jugoistočnoj i osunčanoj strani obronaka planine Vlašić na nadmosrskoj visini cca 670 m.
U kućnoj radinosti vrši se djelomična prerada u ograničenim količinama proizvoda i bez upotrebe konzervansa kao što su: ocat/sirće, sokovi, kompoti, pekmezi, likeri, sirupi, rakije, čajevi, konzumno i sušeno voće.
Zainteresirani rekreativno mogu sudjelovati uz asistenciju i pod nadzorom vlasnika OPG-a i u pojedinim radovima kao što su: orezivanje voća, krečenje stabala, prskanje prirodnim preparatima (otopina koprive, gaveza, preslice…), đubrenje, okopavanje, košenje, branje plodova kao i drugi radovi u voćnjaku.
Prodaja voća se vrši i na način da zainteresirani mogu sami sebi nabrati količinu voća kojeg žele uz 50% nižu trenutnu cijenu.
U samom voćnjaku je moguće konzumirati sve vrste voća koliko tko želi s tim da se plaća samo ono što se ponese sa sobom.
Također moguće je pod vrlo povolnim cijenama zakupiti i pojedina stabla određenog voća o kojima se zainteresirani mogu brinuti u cijelosti ili djelomično.
Koji su sve kanali distribucije?
Preporuke kupaca, socijalne mreže.
Kako komunicirate s kupcima i kojim kanalima dolazite do njih?
Komunikacija s kupcima uključuju telefonsku komunikaciju putem Viber-a, WhatsApp-a na broj:063/992-803 ili e.mail tomislav.rajic59 gmail.com, te direktni kontakt s kupcima.
Imate li konkurenciju? Ako da, proučavate li njihovu strategiju?
S kolegama koji se bave sličnim uzgojem ne gledam na odnos kroz prizmu konkurencije, već kroz suradnju i zajednički rast. Vjerujem da razmjena iskustava, znanja i podrške donosi korist svima i doprinosi razvoju naše struke.
Brinete za potrošače nakon kupnje? Ako da, kako?
Stalna komunikacija s kupcima, pohvale i sugestije su uvijek dobro došle.
Poslovni moto:
„Bez kapi pesticida i zrna vještaka“
Osnovni motiv bavljenja ekološkom poljoprivredom
Koje metode ili tehnike ekološke poljoprivrede koristite u svom uzgoju? Kako ih primjenjujete u praksi?
Primjenjujem isključivo tradicionalne: okopavanje, đubrenje stajskim đubrivom, malčiranje travom, krečenje stabala, redovito orezivanje, prskanje voćaka 24-ro satnom otopinom koprive, gaveza, preslice u vodi.
Planovi za budućnost:
Planiram proširiti preradu i osigurati stalnu ponudu trajnih proizvoda, uz sezonu voća koja će biti dostupna našim kupcima. Poseban fokus stavit ću na privlačenje posjetitelja u voćnjak, gdje će imati priliku uživati u rekreativnom radu te kupovini voća ‘direktno sa grane’. Svaka osoba moći će ubrati točno onoliko plodova koliko želi. Također, u planu je razviti koncept jednodnevnog boravka u voćnjaku, gdje će posjetitelji moći uživati u prirodi i iskustvu sakupljanja plodova.